Çalışkan ve Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir ?

Eğitimde Başarılı Olmanın Sırları

Başarılı olmanın sırlarına geçmeden önce, ilk irdelenmesi gereken konu ‘ Başarı ‘ kelimesidir.

çalışkan olmanın yolları

Başarı kelimesi istediğimiz şeyleri gerçekleştirmektir ve neleri başarı saydığımıza bağlıdır.

Bizim eğitim sistemimizde her şey not endeksli olduğu için, öğrenci kendisini geliştirmesine olanak sağlayacak olan yeteneklerini yeterince keşfedemiyor. Durum böyle olunca öğrenci bir süre sonra derslerinden sıkılarak, ders dışı farklı ilgi alanlarına yöneliyor. Bu durum sadece öğrenciyi ilgilendiren bir durum değil.

Aynı zamanda onu küçük yaşlardan beri eğiten ailesi ve öğretmenleri onun ilgi alanlarını keşfederek, öğrencileri istedikleri alanlara yönlendirmeleri gerekmektedir.

çalışkan olmanın yolları

Fakat bunu öğrenciye bir zorunluluk olarak aksettirmek yerine, bunu öğrenciye keyif aldıracak şekilde yapmaları halinde, öğrencide ki değişim hemen fark edilecektir. Örneğin; matematik. Matematik pek çok öğrencinin korkulu rüyası olmakla beraber birçok öğrencinin de sevdiği bir derstir.

Bu dersi seven öğrencilere dikkatli bakıldığında bunu bir bulmaca edasıyla yaptıklarını, matematik ile uğraşırken, bunu sıkıcı bulmaktan ziyade, keyif ile yapılan bir uğraşı halinde yaptıkları görülecektir. Eğer bir işte başarılı olmak istiyorsak, özellikle bu iş eğitim ise ilk önce yapılması gereken şey, doğru tercihlerdir.

Çünkü başarılı olabilmek için, o işi keyif alarak yapmalıyız. Mutlaktır ki aynı işi yapınca bir süre sonra her insan gibi sıkılabilirsiniz. Fakat ‘ Aktif dinlenme ‘ diye bir olay var ki bu, dünyanın pek çok yerinde uygulanan, basit ama etkili bir yöntemdir.

çalışkan olmanın yolları

Aktif dinlenme düzeninde öğrencinin çalıştığı dersin onun beynindeki hangi lobu çalıştırdığına dikkat edilir.

Eğer sayısal ağırlıklı bir derse çalışıyorsak beynimiz sağ lobunu, sözel ağırlıklı bir derse çalışıyorsak beynimizin sol lobunu kullanıyoruz demektir. Belli bir düzen içerisinde, aralıklarla çalıştığımız dersi değiştirirsek. Anlama kapasitemizin arttığını, yorulma seviyemizin ise azaldığını açıkça görebiliriz.

Hüseyin Dalyan
Apex Legends , Fornite , PUBG Mobile ve GTA 5 gibi birçok oyun videosu paylaşıyorum , ayıca birçok bilgi içeriğide web sitemde mevcut. Youtube Kanalıma Abone Olmayı Unutma :)