Çocuğum Ders Çalışmıyor ve Test Çözmüyor !

Benim Çocuğum Niye Tembel

Veli toplantıları size işkence gibi mi geliyor ? Çocuğum ders çalışmıyor veya çocuğum test çözmüyor mu diyorsunuz ? Başarısız bir öğrencinin velisi olarak diğer öğrenci velilerin yanında çocuğunuzun başarısız olduğunun dile getirilmesi zorunuza mı gidiyor?

çocuğum ders çalışmıyor
çocuğum ders çalışmıyor

Benim çocuğum acaba neden tembel? Bu tip sorularla uğraşan bir veli olarak bu yazı dizimizle karşılaştıysanız doğru yere gelmişsiniz demektir.

Bu yazı dizimizde sizlere öğrencinin başarısız olmasında etkili olan faktörleri sıralayacağım. Öğrencinizi değerlendirirken bir de bu açıdan bakmanızı tavsiye ederim. Öğrencinizin başarısızlığını tetikleyecek şeyleri ortadan kaldırmak istemez misiniz? Tembellik kalıcı bir durum değildir. Şartlar olgunlaştığında her birey çalışkan bir birey haline gelebilir. Bu yüzden çocuğum ders çalışmıyor ve çocuğum test çözmüyor diye üzülmenize gerek yok aslında.

çocuğum ders çalışmıyor
çocuğum ders çalışmıyor

Birisinin tembel olmasına başarılı olmasını engelleyen bazı durumlar vardır. Bu durumları şu alt başlıklarda inceleyebiliriz.

GÜDÜLENME: Öğrenci başarılı olma konusunda yeteri kadar koşullanmadıysa başarılı olması zordur. Güdülenme içten kendi isteği ile de gerçekleşebilir. Dışarıdan anne ve babanın telkinleri ve ödül koymaları ile de gerçekleşebilir.

çocuğum ders çalışmıyor
çocuğum ders çalışmıyor

ÖĞRENME ORTAMI: Başarıyı etkileyen temel etkenlerden birisi öğrenme ortamıdır. Öğrenme ortamının öğrenmeye elverişli düzenlenmesi gerekir. Öğrenme ortamı ses, ışık, ısı yönünden öğrenmeye elverişli olmalıdır. Gürültüden uzak orta şekil bir ısıya sahip, havalandırması mevcut orta şiddette bir aydınlatılmış ortam olması gerekir.

çocuğum ders çalışmıyor
çocuğum ders çalışmıyor

SOSYAL ÇEVRE: Öğrenci başarısız öğrencilerin bulunduğu bir ortamda yaşıyorsa kendisini çalışma konusunda zorlamayacaktır. Bu yüzden öğrencinin ortamı başarılı öğrencilerin oluştuğu bir ortam olmalıdır. Böyle ortamlarda öğrencinin ders alacağı taklit edeceği başarı konusunda güdüleneceği birisi mutlaka vardır.

KAYNAK: Dünyanın en usta aşçısına malzeme vermezseniz yemek yapamaz. Başarının gerçekleşmesi için öğrencinin öğrenme konusunda kaynak sıkıntısı olmamalıdır.

Hüseyin Dalyan
Apex Legends , Fornite , PUBG Mobile ve GTA 5 gibi birçok oyun videosu paylaşıyorum , ayıca birçok bilgi içeriğide web sitemde mevcut. Youtube Kanalıma Abone Olmayı Unutma :)