Çocuk Gelişimini Olumsuz Etkileyen Besinler

Çocukların beslenmeleri elbette yetişkinlerin beslenmelerinden farklı olmalıdır. Bunu herkes bilebilir. Fakat bazı bilinmeyenler vardır bu konuda. Yetişkin bir bireyin sağlığını olumlu etkileyen bazı besinler çocuk sağlığını olumlu etkilemek bir yana olumsuz bile etkileyebilir.

çocuk gelişimi
çocuk gelişimi

Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine direk etki yapan en büyük faktör beslenmesidir. O yüzden çocukların yaşına ve ihtiyaçlarına uygun beslenmesi önemlidir. İşte çocuk beslenmesi ile ilgili yanlış bilinenler ve çocuk beslenme zincirinde olmaması gerekenler;

Kepekli Ekmek ve Diğer Kepek Ürünler

En çok yanılmanın olduğu durumlardan biri kepekli ekmek ve diğer kepekli ürünlerdir. Kepekli ürünler yetişkin birey için sağlıklı olabilir fakat çocukların yaşlarına uygun besinler değildir.

çocuk gelişimi
çocuk gelişimi

Fazla alınan kepek, demir ve kalsiyum gibi çocukların gelişiminde çok önemli rol oynayan minerallerin atımını arttırabilir. Bu yüzden çocuklara kepek ürün yarar sağlamaz tam tersine zarar verebilmektedir. Çocuklar için en önemli durum olan zihinsel ve fiziksel gelişimini olumsuz etkileyeceği için uzmanlar 5 yaşına kadar çocuklara kepekli ürünlerin verilmesini kesinlikle tavsiye etmezler.

Light Besinler

Yetişkinler için yararı tartışılmaz olan light ürünler çocuk gelişimine hiçbir şekilde uygun değildir. Özellikle sıkça kullanılan light süt ürünleri. Yetişkinler için faydalı light ürünlerin başında gelen light süt ve süt ürünleri çocukların beyin gelişimlerine olumsuz etki etmekte.

çocuk gelişimi
çocuk gelişimi

Çocukların beyin gelişimi için doymuş yağ asitleri de ihtiyaçları vardır. Oysaki light süt ürünlerinde doymuş yağ asitleri bulunmamakta. Yetişkinler beyin gelişimini tamamladığı için light süt ürünleri onlar için yararlıdır.

Bol Suda Pişirilmiş Sebzeler

Sebzeler tüm insanlar için faydalıdır. Hangi yaşta olursa olsun insanlar sebzelerin faydalarını görürler. Ancak sebzeler pişirilme şekilleri açısından sağlıklı ya da sağlıksız olabilirler. Bol suda pişirilen sebzelerin tüm vitaminleri suya aktarılmaktadır.

çocuk gelişimi
çocuk gelişimi

Bol suda pişirilen ve sonra suyu dökülen sebzeler sahip oldukları değerleri kaybeder. Bu durumda özellikle çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiler. Uzmanlar sebzelerin mümkün oldukça buharda pişirilmesini önermektedir.

Hüseyin Dalyan
Apex Legends , Fornite , PUBG Mobile ve GTA 5 gibi birçok oyun videosu paylaşıyorum , ayıca birçok bilgi içeriğide web sitemde mevcut. Youtube Kanalıma Abone Olmayı Unutma :)