Diyette Motivasyon Nasıl Sağlanır ? – Konsantrasyon ve İstikrar

Diyete Motivasyon Nasıl Sağlanır ?

Her insan hem kendi gözüne hem de sevdiklerine ve diğer çevresine güzel görünmek ister. Güzel görünmenin öncelikli şartı ise sağlıklı bir kiloda olabilmektir ve buda diyette motivasyon nasıl sağlanır bunu bilmekten geçer.

diyette motivasyon nasıl sağlanır
diyette motivasyon nasıl sağlanır

 Obezitenin hızla yaygınlaştığı günümüzde, insanlar sürekli zayıflama derdinde olduğundan, uygun diyeti bulmak hayatî önem taşır. Çünkü yanlış diyetler insanın sağlığına hatta hayatına mal olabilmektedir ve bizde bu yazımızda diyette motivasyon nasıl sağlanır sizlere bundan bahsedeceğiz.

 Uygun diyeti bulduk diyelim , nasıl uygulayacağız ?

 1.Bir Bilene Danışın

 Öncelikle diyetinizin uygun olduğuna siz değil bir doktor karar vermeli. Bu durum, diyetinize daha sadık kalmanız için en önemli faktördür. Bazı insanlar bir diyetisyene danışmadan da iyi bir diyet yapabileceklerini düşünürler fakat bu çok doğru değildir.

diyette motivasyon nasıl sağlanır
diyette motivasyon nasıl sağlanır

Yapılan işe konsantre olmanın ilk şartı, yetkin biriyle yapılan anlaşmadır. Onun size zaman ayırması, hedefler koyması, sizi o kişiye bir anlamda borçlu kılar ve vicdanınız diyetinizi bozmayı düşündüğünüz an devreye girerek size engel olur ve buda diyette motivasyon nasıl sağlanır sorusuna bir cevaptır aslında.

 2.Baskı Altında Hissetmeyin

 Uzmanlar aslında bize güzel haberler veriyorlar. Diyorlar ki ‘her şeyden yiyebilirsiniz. Yeter ki dozunda olsun.’ Bu aslında çok sıkıntıya girmeden bir diyet yapılabileceğinin müjdesi. Hamur işlerinden uzak durulması gerektiğini biliriz. Ama söylenene göre bir lahmacun, iki dilim ekmek biraz et ve bir kaşık yağdan ibarettir. Bunlar da birçok diyette olabilecek ölçülerdir.

diyette motivasyon nasıl sağlanır
diyette motivasyon nasıl sağlanır

Dolayısıyla zaman zaman bu gibi yiyecekleri tüketebileceğinizi bilmeniz sizi rahatlatır, diyetinize daha iyi konsantre olmanızı sağlar. Zira her işte olduğu gibi baskı başarıyı değil, hatayı getirir.

 3. İrade Egzersizleriyle Güçlenin

 Sıkı bir diyetin olmazsa olmaz şartı tabi ki irade. İrade, bir işi yapabilme kararlılığı anlamına geliyor. Başka bir tanıma göre ise işi olması gereken nihai sonuca ulaştırma anlamı taşıyor. Buradan yola çıkarak kendinizi sınayın. Küçük ve basit hedeflerle başlayın.

diyette motivasyon nasıl sağlanır
diyette motivasyon nasıl sağlanır

Zor bir işi belirli bir sürede bitirme, istenilen bir yere gitmeyi erteleme, birinin arkasından konuşacakken dilini tutmaya çalışma gibi pek çok şeyle deneyebilirsiniz. Böyle her işlemle iradenize biraz daha güç katmış olacak, karşınıza enfes bir çikolata çıktığında hayır deme konusunda daha başarılı olabileceksiniz ve bu şekilde diyette motivasyon nasıl sağlanır konusunda daha başarılı olacaksınız.

 Sonuç olarak kar-zarar hesabı ortada. Yiyerek sonunda mutsuzluk yaşamak veya istenen kiloya ulaşıp sağlıklı ve özgüvenli olmak.

Hüseyin Dalyan
Apex Legends , Fornite , PUBG Mobile ve GTA 5 gibi birçok oyun videosu paylaşıyorum , ayıca birçok bilgi içeriğide web sitemde mevcut. Youtube Kanalıma Abone Olmayı Unutma :)