Geleceğin Meslekleri Neledir ?

Popüler ve Geleceği Olan Meslekler Nelerdir

Dünya değişiyor ve bu nedenle dünyanın da insanlarında ihtiyaçları değişmekte. Geçen 10 yılda vazgeçilmez olan birçok şeyi şu anda aramıyoruz bile. Hızla değişen ve gelişen dünya meslekleri de etkilemekte. Bir dönem doktor, avukat, polis gibi revaçta olan meslekler bu dönemde aranan meslekler olmaktan çıkmaya başladı. Elbette bunda yeterli sayıda çalışan bulunmasının etkisi de muhakkak var.

geleceğin meslekleri nelerdir

Sonuçta bir dönem okuyanların çoğunluğu bu mesleklere yönelince sonrasında bu bölümlerden mezun olanlar açıkta kaldı. Yeni dönem meslekler ise bunlardan çok farklı. Gelişmekte ve gelişmeye de açık meslekler ortaya çıktı. Örneğin dünya da çevre sorunu artmakta ve maalesef artmaya devam edecek. Gidişat bunu çok net göstermekte.

Bu sorun sayesinde ortaya çıkan ve iş imkanı çok olan yenilenebilir enerji sektörü ya da gelişen ve gelişmeye devam edecek olan teknoloji sayesinde yazılım mühendisliği her geçen gün değer kazanacak bir meslek.

geleceğin meslekleri nelerdir

Yenilenebilir Enerji Sektörü

Özellikle Türkiye’nin Kyoto protokollünü imzalamasıyla yenilenebilir enerji sektörü ülkemizde değer görmeye başladı. Her geçen günde üstüne koyacaktır. Özellikle ileri yıllarda küresel ısınmayı daha çok hissedeceğimiz göz önünde bulundurulunca bu sektörde bilgi sahibi personel olmak büyük iş imkanları doğuracaktır.

Yazılım Mühendisi

Bilgisayarlar önce evimize şimdi ise cebimize kadar girdi. Ellerde tabletler cepte telefonlar bilgisayar ve teknoloji artık insanın eli, kolu gibi oldu. Bu durumda ilerleyerek devam edeceğine göre yazılım mühendisi açığı her daim olacaktır.

Otomotiv Dünyası

Otomotiv sektörü de her zamankinden daha çok popüler oldu. Artık herkes rahatça araç alabildiği için sektör her geçen gün canlanmakta. Otomotiv firmalarının en çok ihtiyaç aradığı diplomalı teknikerler.

geleceğin meslekleri nelerdir

Tekstilde Tasarım ve Pazarlama

Artık çeşit çeşit marka ve modelde ürünleri rahatlıkla bulmaktayız. Kaliteden çok görüntüye önem veriyoruz. Bu sebeple tekstil firmaları da değişik tasarımlarıyla fark yaratabilecek tasarımcılar aramakta. Ayrıca satış tekniklerine hayran bırakacak pazarlama elemanı bir firmanın olmazsa olmasıdır.

Gayrimenkul Yönetimi

İnşaat sektörü son 10 yılda aldı başını gitti. Nasıl gitmesin sürekli bir artış var. Bununla birlikte de insanların gelir düzeyi arttıkça daha iyisini, daha güzelini istemekte. Hep de böyle olacaktır. Bu yüzden emlakçılık yerini gayrimenkul uzmanlarına bıraktı. İnsanlar gayrimenkullerini iyi değerlendirme için profesyonel yardım alıyorlar.

Gayrimenkul uzmanlarının da başarılıları ortaya serilince insanlar iyiden iyiye gayrimenkul uzmanlarına yönelmekte. Bu durumda yeni bir iş imkanı doğurmaktadır.

Hüseyin Dalyan
Apex Legends , Fornite , PUBG Mobile ve GTA 5 gibi birçok oyun videosu paylaşıyorum , ayıca birçok bilgi içeriğide web sitemde mevcut. Youtube Kanalıma Abone Olmayı Unutma :)