Yurt Fiyatları ve Yurt mu Ev mi ?

Yurt fiyatları almış başını gidiyorken yurt mu ev mi diye düşünen , öğrenci yurt fiyatları araştıranlar için ufak bir tavsiye hazırladım.

Yurt Fiyatları

Üniversite tercihlerinin de yapılması ile birlikte yurt başvurularının ardından yurt kayıtları başladı. Öğrenciler yurt kayıtları yaparken gidecekleri okula yakın olması ilk önemli faktör. Okula yakın olmasının yanında öğrenciler için bir diğer önemli faktör de yurt fiyatları oluyor. Öğrenciler için üniversite yıllarında maddi durum çok önemli. Özellikle kalacak yerlerini olabilecek en uygun şekilde ayarlamak öğrenciler için önemli konu.

yurt fiyatları
yurt fiyatları

Özellikle yurtlar içinde en uygun ve hizmet kalitesi de yüksek olan KYK yurt fiyatları 2019 yılında zamlandı. Yurt fiyatları ne kadardır diye soracak olursanız? Geçen sene yurt fiyatlarında en ucuz yurt 168 TL iken bu sene en ucuz yurt fiyatları 200 TL oldu. Gelen zam öğrenciler tarafından çok konuşulsa da özel yurtlar ile kıyasladığımız da KYK yurtlarının fiyatları oldukça uygun.

Geçen sene en pahalı yurt fiyatı 280 TL’yi buluyorken bu sene o fiyat 340 TL’yi buldu. Bu fiyattaki yurtlar diğer KYK yurt fiyatlarına göre daha özel nitelikli oluyor. Bu yurtların öğrencilere sağladığı imkânlar daha iyi oluyor. Öğrenciler bu yurtlar da diğerlerine göre daha rahat ediyor.

Fiyat fazlalığı olsa da bu şartlar için fiyatlar gayet uygun oluyor. Türkiye de yurt fiyatları bu durumdayken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yurt fiyatları 400 TL’yi buluyor. Kuzey Kıbrıs’ta ki fiyatlar pahalı gözükse de Kıbrıs şartlarına göre bu fiyat uygun oluyor.

Yurt mu Ev mi ?

yurt fiyatları
yurt fiyatları

Öğrencilerin verdiği ücretin dahilinde öğrencilere yemek hizmeti de sunuluyor. Yemek hizmeti günde üç öğün veriliyor. Üç öğün yemek öğrencilere büyük avantaj oluyor. Üç öğün yemek sayesinde öğrencilerin bir ayda ödediği ücretin gayet uygun olduğu görülüyor. KYK yurtlarının bu durumda olması öğrencilere büyük kolaylık sağlıyor.

Öğrencilere verilen bu yemekler açık büfe hizmeti ile sağlanıyor. Bu sayede öğrenciler diledikleri kadar yemek yiyebiliyor. Öğrencilere verilen yemekler daima kurumlar tarafından denetleniyor öğrencilere öyle veriliyor. Bu konuda oldukça titiz davranan devlet öğrencilerin sağlığı için yemeklerde kullanılan malzemeleri yakından takip ediyor.

Özel Yurt mu Kyk Yurdu mu ?

yurt fiyatları
yurt fiyatları

Üniversite de öğrenciler için maddi durum oldukça önemli. Dolayısıyla yurt fiyatları ne kadardır soruları öğrencileri meşgul sorulardan. Hayati ihtiyaçlarından olan barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşıladıkları yurt konusu öğrencilerin üstüne düştükleri en önemli konu. Özel yurt fiyatları son senelerde oldukça yükseğe ulaşmış durumda.

Özel yurtlar öğrencilere daha iyi imkânlar sunsa da özel yurt fiyatları cebi yakıyor. Öğrenciler bu sebep ile KYK yurtlarına yöneliyor. KYK yurt fiyatları 2019 özel yurt 2019 fiyatlarına göre oldukça ucuz. KYK yurtlarının özel nitelikli olanları öğrencilere özel yurtlara yakın bir hizmet sağlıyor.

Tabi ki durumu iyi olan öğrenciler özel yurtlara daha çok yöneliyor ancak özel nitelikli KYK yurtlarının da onlardan pek alta kalır yanı yok. Bu sebeple ikisi arasında tercih yapılacak olursa KYK yurtları daha avantajlı diyebiliriz.

yurt fiyatları
yurt fiyatları

Üniversiteye geçen öğrencilerin bazılarına KYK yurdu çıkmadığında özel yurtların da pahalı gelmesi ile birlikte ev arkadaşı arayışına girerek ev tutma niyetine giriyor. Toplu olduğunda ev tutması genel olarak bakıldığında ekonomik açıdan avantajlı gözükse de çok yakından tanınmayan insanlarla aynı evde yaşamak çoğu kişi için sorun olabiliyor.

Yurt fiyatları 2019 durumuna baktığımızda KYK yurtlarının daha avantajlı olduğunu görüyoruz. KYK yetkilileri de bu sene yurtlara ek olarak oda ve yatak desteği yapacaklarını bildirdiler. Bu destek ile birlikte KYK yurtlarında yeni öğrencilere epey yer açılacak.

Hüseyin Dalyan
Apex Legends , Fornite , PUBG Mobile ve GTA 5 gibi birçok oyun videosu paylaşıyorum , ayıca birçok bilgi içeriğide web sitemde mevcut. Youtube Kanalıma Abone Olmayı Unutma :)